آموزشی

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

با آموزش نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی در خدمت شما هستیم. این مقاله برای افرادی است که به تازگی دریل شارژی خود را تهیه کرده اند و نمی دانند چگونه می توان برای استفاده های مختلف گشتاور آن را تنظیم کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی را به شما آموزش دهیم. بسیاری از مردم بر این تصورند که اگر دریل پیچ گوشتی آن ها دارای سرعت بالایی باشد در نتیجه گشتاور آن نیز خوب است و یا اینکه مثلا اگر جس بهتری داشته باشد دریل سرعت بالاتری نیز دارد.

بیساری از مردم تصور درستی از گشتاور ندارند. گشتاور یا ترکمتر در واقع مقدار نیروی گردشی وارد شده به شی است و این موضوعی هیچ ارتباطی با سرعت آن ندارد. در اصل یک روش نوین برای میزان بهره وری دریل پیچ گوشتی ها، دانستن مقدار گشتاور آن ها می باشد. چرا که هر جنسی می بایست با گشتاور خاصی سوراخ شود. در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی آشنا کنیم. با مجموعه ابزار توسن 29 همراه باشید.

گشتاور دریل پیچ گوشتی چیست؟

پیش از اینکه به نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی بپردازیم می خواهیم بدانیم گشتاور چیست؟ دریل های پیچ گوشتی شارژی که به سیستم گشتاور مجهز می باشند در واقع برای کارهای پیچیده ای که توسط مدل های معمولی نمی توان آن ها را انجام داد بسیار مناسب می باشند. مثلا برای یک سوراخکاری ساده تنها کافیست که مته دریل درست انتخاب شود. ( شما عزیزان می توانید انواع مته و سر مته را در بخش فروشگاه ابزار توسن 29 مشاهده کنید و با مناسب ترین قیمت آن ها را خریداری کنید.) اما در صورتی که با مواد سخت سر و کار داشته باشید و یا از پیچ های بزرگ تر استفاده کنید علاوه بر قدرت به گشتاور نیز نیاز دارید.

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

کسب اطلاعات بیشتر: خرید بهترین انواع دریل خانگی

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند که دریل پیچ گوشتی شارژی ترکمتر ندارد. در حالی که در مدل های امروزی تمامی دریل های پیچ گوشتی به ترکمتر مجهز شده اند که پشت سه نظام قرار دارد. میزان گشتاور در مدل های مختلف آن فرق دارد.

گشتاور به طول کل با واحد نیوتن متر یا “Nm” سنجیده می شود. وقتی که دریل پیچ گوشتی به بیشترین حجم خود برسد، گشتاور آن اندازه گیری می شود. گشتاور معمولا از 14 تا 60 نیوتن و تا 24 حالت متغیر است که با چرخاندن اش می توان بر روی عدد دلخواه تنظیم نمود. توجه داشته باشید این عدد بسیار بالایی در گشتاور محسوب می شود. برای آنکه درک بهتری از این مقدار نیرو داشته باشید می توانیم مثال بزنیم که پیچ گوشتی دستی، گشتاور 10 نیوتن متری تولید می کند.

در بعضی موارد، حداکثر اندازه گشتاور به ولتاژ منبع تغذیه وابسته است، البته دریل پیچ گوشتی هایی هم وجود دارد که با ولتاژ پایین گشتاور زیادی به ما می دهند. در اصل اگر می خواهید به حداکثر گشتاور دست پیدا کنید باید به نحوه طراحی سیستم انتقال نیرو که در طراحی ابزار لحاظ شده توجه کنید. نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی.

چه میزان گشتاور لازم است؟

قبل از نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی باید بدانیم چه میزان گشتاور لازم است؟ در صورتی که می خواهید با استفاده از دریل شارژی کنده درخت را سوراخ کنید شما نیازی به تنظیم گشتاور ندارید. چرا که بدنه درخت نرم تر از فلزات است و مته به راحتی درون آن فرو می رود. یک مته و دریل ارزان و نیمه صنعتی هم می تواند کار شما را راه بیندازد. همچنین درخت تراکم متغییر دارد به این معنی که به طور یکسان فشردگی مولکولی ندارد. ممکن است بر روی یک کنده درخت قسمتی از قسمت دیگر سخت یا نرم تر باشد ولی این امر در خصوص فلزات صدق نمی کند. پس تنظیم گشتاور بهینه برای ما امکان پذیر نیست.

چنانچه دسترسی نوک بیت پیچ گوشتی که بر روی سه نظام بسته اید، در وضعیت مناسبی نباشد، می توان با تعویض سایز بیت، پیچ را باز یا بسته کنید. اگر هم پیچ از جایش در رفت دلیلش ممکن است فشار محوری زیاد یا تنظیم اشتباه باشد. در هر حال گشتاور همه مواد با یک استاندارد نیست، هنگام کار با هر موادی ابتدا از مقدار نیروی کم شروع کنید و به تدریج و در صورت نیاز آنرا افزایش دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

کسب اطلاعات بیشتر: تفاوت چکش تخریب و بتن کن

معمولا به حداکثر گشتاور دریل پیچ گوشتی زمانی نیاز پیدا می کنیم که بخواهیم فشار روی فلز یا سنگ داشته باشیم، در این صورت توصیه می کنیم از دریل پیچ گوشتی که قابلیت چکشی دارد برای انجام کارهای مشابه استفاده کنید، چون این دریل ها به هر ضخامتی می توانند نفوذ کنند.

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

تا بدینجا حتما متوجه شده اید که گشتاور قابلیت تنظیم قدرت از کم به زیاد را دارد و این تنظیمات کاربردهای زیادی را برای شما فراهم می کند. شما می توانید با تنظیم گشتاور پیچ ها را درون چوب فرو کنید. البته در بخش پیشین اشاره کردیم که تنظیمات گشتاور به نوع جنس و موادی که با آن ها سر و کار دارید نیز بستگی دارد.

نکته: هرچه میزان گشتاور دستگاه بیشتر باشد قدرت محرک پیچ برای چرخیدن نیز بیشتر خواهد شد.

کسب اطلاعات بیشتر: راهنمای خرید دستگاه فرز نجاری

اما اگر بخواهیم نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی را در چندین مرحله برای شما شرح دهیم، مراحل نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی به شرح زیر خواهد بود:

مرحله اول: ابتدا باید کلاچ (رینگ تنظیم گشتاور) را مشاهده کنید. رینگ پشت سه نظام قرار دارد. شما بر روی حلقه، فلش و اعدادی را خواهید دید، حالا چگونه متوجه شویم که آیا اندازه مورد نیازمان را درست انتخاب کرده ایم؟ بر روی بدنه فلشی که حک شده با چرخاندن کلاچ باید بالای عدد مورد نظر قرار گیرد.

مرحله دوم: اگر از پیچ  کوچک برای انجام کارهایی ساده استفاده می کنید از رینگ تنظیمی با شماره 1 تا 4 استفاده کنید. اما اگر دریل پیچ گوشتی شما دارای سرعت متغیر است یا با دو سرعت کار انجام می دهد، میتوانید فلش را با درجات بالاتری تنظیم کنید.

مرحله سوم: چنانچه کلاچ تنظیم گشتاور بین اعداد 5 و 8 تنظیم شود گشتاور حاصله برای مواردی مانند پیچ کاری روی چوب نرم مناسب می شود.

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی

مرحله چهارم: وقتی گشتاور بین اعداد 9 تا 12 تنظیم شود، این قدرت گشتاور برای نصب پیچ ها بر روی اجسام چوبی نیمه نرم یا نیمه جامد است. اگر با موادی سخت تر کار می کنید، تنظیمات را روی درجه پایین تر تنظیم کنید : دلیل اینکار جلوگیری از شکستن پیچ است.

مرحله پنجم : اگر تنظیم رینگ عددی بین 13 و 16 باشد یعنی: فاصله بین این اعداد این شانس را به ما می دهد که پیچ ها را راحت تر در چوب های با ضخیم و سخت تر، وارد کرد. در این وضعیت توصیه می کنیم که از پیچ های بلند استفاده نشود. اگر بنابر لزوم کار، از پیچ بلند باید بهره بگیرید کلاچ را بین اعداد 17 تا 24 تنظیم کنید. در این وضعیت تا عمق 3 اینچ معادل حدود 75 میلیمتر می توان پیچ را وارد متریال کرد. دلیل اینکار واضح است که جهت این گونه پروژه ها نیاز به دریل قدرتمند و در ادامه گشتاور قوی تری است.

کسب اطلاعات بیشتر: تفاوت آچار بکس بادی و بکس برقی چیست؟

خرید دریل پیچ گوشتی شارژی

تا بدنجا در مورد نحوه تنظیم گشتاور دریل شارژی به بحث و بررسی پرداختیم. اما در صورتی که نیاز به این دستگاه دارید بهتر است آن را از مکان های معتبر خریداری کنید. شما عزیزان برای مشاهده انواع مختلف دریل شارژی و مشاهده مشخصات فنی آن ها می توانید به فروشگاه ابزار توسن 29 مراجعه کنید و محصول مورد نظر را با مناسب ترین قیمت خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *