بلاگ

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟ دریل ها مانند دیگر ابزار آلات انواع مختلفی دارند. دریل ها نیز از این قائده مستثنی نیستند و دارای انواع مختلفی هستند. یکی از انواع دریل ها که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارند، دریل ستونی می باشد. این دریل نیز مانند دیگر دریل های عام و معمولی جهت سوراخکاری بر روی سطوح چوبی، فلزی و پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرد. اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند که در این مقاله می خواهیم با شما به بحث و بررسی بپردازیم. در حالت کلی می توان گفت برای سوراخ کردن سطوحی که به دقت زیادی نیاز دارند از دریل ستونی استفاده می شوند. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چیست؟

پیش از اینکه به سوال دریل ستونی چگونه کار می کند؟ بپردازیم می خواهیم بدانیم دریل ستونی چیست؟ یکی از مهم ترین گزینه های تفاوت دریل ستونی با دیگر دریل ها در عدم امکان جابجایی آن می باشد. دریل ستونی در واقع به صورت عمودی بر روی میز قرار می گیرد و یا بر روی زمین در کارگاه های نجاری و کارخانه های صنعتی قرار داده می شود. دریل ستونی نیز مانند دیگر دریل ها قادر است با انواع مختلفی از مته ها کار کند. و در نتیجه سوراخ هایی با قطرهای متفاوت ایجاد کند. این ابزار به گونه ای طراحی شده است که در هنگام سوراخ کاری دقیق نیازی به وارد کردن نیروی زیاد ندارد و خود دستگاه از دقت و قدرت بالایی برخوردار است. در واقع می توان گفت دقت و قدرت بالا از ویژگی های مهم و بارز دریل ستونی می باشد.

همانطور که در بخش های پیشین بیان شد دریل ستونی قابلیت جابجایی ندارد دلیل این امر این است که از وزن زیاد و ابعاد بزرگی برخوردار است. برای استفاده از دریل ستونی می بایست محیط کاری بزرگی را داشته باشید. به همین دلیل استفاده از دریل ستونی در کارگاه های خانگی مناسب نمی باشد. اما در صورتی که به صورت مداوم نیاز به سوراخ کاری چوب و فلز نیاز دارید، دریل ستونی گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

یک دریل ستونی به دلیل کارایی بسیار زیاد تقریبا از قیمت بسیار بالایی برخوردار است و همانطور که بیان شد فضای زیادی را نیز اشغال می کند. اما دقت و قدرت بالای این ابزار تقریبا هزینه بالای آن را جبران می کند. به گونه ای بسیاری از نجاران بدون این دستگاه نمی توانند شروع به کار کنند. طراحی دریل ستونی به گونه ای است دقت سوراخکاری را بالا برده و برخلاف دریل های معمولی نیاز به ثبات و عدم لرزش دست کاربر در هنگام سوراخکاری ندارد.

کسب اطلاعات بیشتر: قیمت انواع دریل برقی

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

ابزار دریل ستونی

برای اینکه قادر به سوراخکاری منظم و با کیفیتی باشید نیاز است که روش کار دریل ها را به خوبی بشناسید و به درستی از آن ها استفاده کنید. در این قیمت می خواهیم اجزای مختلف دریل ستونی را برای شما بیان کنیم تا در هنگام کار با دریل ستونی اجزای مختلف آن را بشناسید و در پروژه کاری از آن به درستی استفاده کنید. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

اسپیندل: از مهم ترین اجزای دریل ستونی اسپیندل می باشد. که به عنوان یک عضو چرخشی در دریل ستونی عمل می کند و قابلیت تنظیم سرعت دارد. مته ها بر روی این قسمت نصب می شوند و سرعت آن بسته به نوع مته می تواند بین 20 تا 4000 دور بر دقیقه متغیر باشد.

کله گی: به بخش بالایی دریل ستونی کله گی گفته می شود. بر روی این بخش دو فلکه و یک تسمه وجود دارد که یک فلکه به الکتروموتور و فلکه دوم به محور دریل وصل شده است.

اهرم ها: برای اینکه قطعه کار بر روی میز به اسانی گردش کند از اهرم ها استفاده شده است. همچنین این اهرم ها باعث می شوند قدرت کار افزایش یابد. در واقع در دریل ستونی نیازی نیست که فرد دست خود را تکان دهد و تنها با استفاده از اهرم ها می تواند کار را پیش ببرد.

تسمه: فلکه هایی که در بخش پیشین به آن اشاره شد با استفاده از تسمه به یکدیگر متصل می شوند. همچنین این قسمت مسئولیت انتقال حرکت را نیز بر عهده دارد. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

عمق سنج: با استفاده از دریل ستونی می توان سوراخ هایی با عمق مختلف ایجاد کرد. جهت بررسی میزان عمق ایجاد شده از عمق سنج استفاده می شود.

سه نظام: در این قسمت از دریل ستونی مته قرار دارد. این قسمت را می توان نسبت به مته مورد نظر و یا قطعه کار تغییر داد.

میز کار: بخش مهم دیگر دریل ستونی را میز کار تشکیل داده است. این میز نیز به دو صورت ثابت و گردشی وجود دارد که با توجه به نوع نیازتان می توانید یک از آن ها برگزنید. ارتفاع میز کار نیز قابل تنظیم است به گونه ای که می توان آن را به سه نظام دریل دور و یا نزدیک کرد.

پایه و بدنه: این دو قسمت برای نگه داشتن دریل ستونی است و معمولا پایه ها بر روی میز محکم می شوند.

کسب اطلاعات بیشتر: انواع دریل برقی و شارژی

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

مکانیزم حرکت دریل ستونی بر اساس یک سیستم چرخشی به نام اسپیندل است.  در این دریل مته بر روی سه نظام که در انتهای اسپیندل قرار دارد، نصب می شود و حرکت آن به صورت عمودی و به وسیله یک دسته دوار کنترل می شود. این مکانیزم باعث سوراخ کاری دقیق بر روی سطوح مختلف خواهد شد و کیفیت انجام کار را بالا خواهد برد. علاوه بر این دریل های ستونی مجهز به مکانیزم توقف عمق هستند که امکان سوراخ کاری با عمق ثابت را برای کاربر فراهم می کنند. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

کسب اطلاعات بیشتر: خرید بهترین دریل خانگی

نکات انتخاب دریل ستونی

ابزار نجاری می بایست با دقت بسیار بالایی انتخاب شود چرا که برای خرید آن هزینه زیادی پرداخت می شود و در نتیجه باید دریلی را انتخاب کنید که کار شما را پاسخگو باشد. در این بخش به برخی از نکاتی که هنگام خرید دریل ستونی باید به آن توجه کنید اشاره می کنیم. با ما همراه باشید. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

نوع دستگاه: همانطور که در بخش پیشین بیان شد دریل ستونی به صورت عمده به دو بخش دریل ثابت و دریل رومیزی تقسیم می شود. طبیعتا دریل ستونی رومیزی از وزن سبک تری برخوردار است و ابعاد کوچکتری نیز دارد در نتیجه می توان گفت حمل و نقل آن آسان تر است و می توانید برای کارگاه هایی با ابعاد کوچکتر از آن استفاده کنید.

سایز: سایز سه نظام در دریل ستونی با قدرت موتور رابطه مستقیمی دارد و هرچقدر سایز سه نظام بزرگتر باشد موتور قوی تر می شود و در نتیجه اجزای دریل ستونی نیز بزرگتر می شوند. اما در صورتی که سایز سه نظام کوچکتر باشد دریل های ستونی ارتفاع و جثه کوچکتری نیز خواهند داشت که بدیت ترتیب بر روی میز گذاشته می شود. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

دریل ستونی چگونه کار می کند؟

توان: توان دریل های ستونی با یکدیگر متفاوت است. اگر میخواهید سوراخ های عمیقی ایجاد کنید و یا اینکه می خواهید دریل ستونی شما قابلیت سوراخکاری در مواد سخت تری را داشته باشد می بایست دریلی را انتخاب کنید که توان آن بالاتر باشد.

سرعت: دریل ستونی با سرعت های مختلفی کار می کند تا امکان سوراخ کاری در سطوح مختلفی را برای شما فراهم کند. برای سوراخ کاری مواد سخت تر باید دریلی را انتخاب کنید که سرعت مته پایین تر باشد. سرعت در دریل های ستونی به وسیله جابجا کردن تسمه در قرقره های بالای دستگاه انجام می شود. دریل ستونی چگونه کار می کند؟

قابلیت تنظیم میز: میز آن قسمتی از دستگاه است که قطعه کار بر روی آن قرار می گیرد و معمولا در اکثر دریل های ستونی امکان تنظیم میز در ارتفاع مختلف وجود دارد. همچنین در برخی مدل های دریل ستونی می توان میز را به طرفین و تا زاویه 45 درجه چرخاند و در مدل های پیشرفته تر تا 360 درجه امکان چرخش فراهم می شود تا امکان سوراخ کاری در زوایای مختلف برای کاربر فراهم شود. نمونه ای از دریل های ستونی نیز به چراغ LED مجهز هستند که به عنوان یک راهنما عمل کرده و محل دقیق ایجاد سوراخ را نمایش می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *