الکتریک و روشنایی

کلید و پریز

کلید و پریز یکی از محصولات دسته الکتریک و روشنایی می باشد. به طور کلی می توان گفت کلید کار قطع و وصل جریان را بر عهده دارد. اگر انواع مختلف کلید را مشاهده کرده باشید متوجه می شوید که کلید انواع مختلفی دارد. انواع کلید به شرح زیر می باشد:

کلید یک پل: برای وصل یک مسیر جریان

کلید دو پل: امکان خاموش و روشن کردن دو دسته لامپ یا دو مسیر را فراهم می کند.

کلید تبدیل و یا تعویض: در راهروها از این نوع کلید استفاده می شود و برای روشن کردن و یا کنترل روشنایی از آن استفاده می شود.

همچنین پریز نیز یکی از ابزار و لوازم الکتریک و روشنایی می باشد. در صورتی که بخواهیم از انرژی الکتریکی بدون واسطه استفاده کنیم نیاز داریم که بتوانیم ولتاژ مدار را به دستگاه مورد نظر برسانیم. این اتصالات توسط پریز صورت می پذیرد.

الکتریک و روشنایی

الکتریک و روشنایی

فیوز و جعبه فیوز

فیوز و جعبه فیوز از دسته الکتریک و روشنایی، یکی از قطعات الکترونیکی می‌ باشد که به‌ عنوان صفحه کنترل برای سیستم ‌های الکترونیکی خانه ‌ها طراحی و تولید می ‌شود؛ تمام خانه ‌هایی که از چند دهه گذشته به خود ساخته شده ‌اند دارای این پنل خدماتی هستند و از مدار محافظت می کند. حتی در پنل های خانه‌ های قدیمی ‌تر از فیوز برای حفاظت در مقابل جریان پیش‌ از حد در مدار های خانگی استفاده می ‌شده است جعبه فیوز مجموعه ‌ای از سوکت ‌های رشته ‌ای دارد که فیوزها در آن به شکل چراغ‌ های برق پیچ شدن؛ هر مداری در خانه با استفاده از یک فیوز محافظت می ‌شود و هر فیوز باید به ‌درستی برای آن مدار برآورد گردد. جعبه فیوز در برق اهمیت زیادی دارد و از مباحث مهم به شمار می‌رود.

چند راهی برق و محافظ ولتاژ

با افزایش استفاده از الکتریک و روشنایی در زندگی روزمره، بسیاری از اوقات با کمبود پریز برق برای تغذیه دستگاه‌های برقی مواجه شده‌ایم. از جمله وسایل برقی با اهمیتی که امروزه در همه اماکن مسکونی و اداری استفاده زیادی از آن می‌شود و با کمک آن می‌توان به طور همزمان از تعداد دستگاه برقی مورد نیاز استفاده کرد، چندراهی برق و محافظ ولتاژ می‌باشد.

الکتریک و روشنایی

الکتریک و روشنایی

چراغ قوه

یکی از لوازم پرکاربرد در زندگی روزمره و الکتریک و روشنایی چراغ قوه می باشد. در تمامی خانه ها، شرکت ها، لوازم کوهنوردی و … داشتن یک چراغ قوه لازم است. چراغ قوه در یک تعریف ساده یک چراغ است که قابلیت حمل دارد و حجم کمی دارد. اما همه ی چراغ قوه ها یکسان نیستند و هریک دارای ظاهر، ویژگی و ابعاد متفاوتی است. شما عزیزان برای مشاهده انواع مختلف چراغ قوه می توانید به ابزار توسن 29 مراجعه کنید.

سیم و کابل

سیم و کابل از دیگر لوازم ضروری الکتریک و روشنایی محسوب می شود که وظیفه اصلی آن انتقال جریان الکتریسیته از یک مکان به مکان دیگر می باشد. سیم ها در دو جنس آلومینیوم و مسی به بازار عرضه می شوند و در مدل های مختلفی عرضه می گردند. کابل برق نیز از چند رشته سیم تشکیل شده است که به یک یا چند لایه عایق نیز مجهز می باشد. مهم ترین وظیفه این محصول عبور جریان الکتریکی و انتقال آن می باشد.

قرقره کابل و سیم جمع کن

قرقره کابل و سیم جمع کن وسیله از الکتریک و روشنایی است که با خرید آن می توانید به عنوان نگهدارنده سیم و یا یک نوع رابط سیار از آن استفاده کنید. امروزه استفاده از قرقره کابل و سیم جمع کن در مراکز صنعتی، کارخانه ها، کارگاه ها و … به علت کارایی بالا، کیفیت ساخت بالا و به منظور برق رسانی بهتر به قسمت های مختلف افزایش چشم گیری داشته است.

الکتریک و روشنایی

الکتریک و روشنایی

خرطومی و فنر سیم کشی

خرطومی و فنر سیم کشی دو وسیله‌ای هستند که برای الکتریک و روشنایی، برق‌کاری ساختمان‌ها لازم و ضروری است. سیم کشی ساختمان‌ها از آن کارهایی است که نیاز به دقت و سرعت زیادی دارد. چون با یک سهل انگاری ساده در زمان انجام این کار ممکن است خسارت جانی و مالی زیادی به همراه داشته باشد.

در روش سیم کشی تو کار سیم از زیر سیمان و یا گچ باید عبور کند. برای انجام این کار هم می‌توان از سیم‌های عایق و چند لایه استفاده کرد و هم از انواع خرطومی‌ها. اگر از خرطومی استفاده شود لازم است برای راحت تر عبور دادن سیم از داخل آن از فنر سیم کشی استفاده شود.

لامپ

لامپ نوعی وسیله الکتریک و روشنایی است که برای تمامی اماکن کاملا ضروری می باشد. شما عزیزان برای خرید انواع مختلف لامپ می توانید به مجموعه ابزار توسن29 مراجعه کنید.

سرپیچ

یکی از مهم ترین اختراعات بشر تاکنون اختراع برق و وسایل و تجهیزات مربوط به آن می باشد. امروزه با توجه به این که تنوع در لامپ بسیار گسترده و زیاد شده است، به موازات لامپ ها، سرپیچ‌ها نیز هر روز متنوع‌تر می‌شوند. در صنایع روشنایی گستردگی انواع سرپیچ‌ها باعث می شود که اطلاعاتی در ارتباط با انواع آن‌ها و عباراتی که زمان خرید سرپیچ با آن‌ها آشنا می‌شویم کسب کنیم.

پنل ال ای دی

پنل ال ای دی نسل جدید چراغ های سقفی و از الکتریک و روشنایی است. ساخت پنل های ال ای دی در سال های اخیر رشد بسیار زیادی داشته است. پنل LED سقفی دارای تکنولوژی منحصر به فرد و مصرف انرژی بسیار کمی است. به همین دلیل، امروزه این تجهیزات جایگزین چراغ های معمولی، مهتابی های فلورسنت و لامپ های رشته ای شده اند.

پروژکتور

پروژکتور ال ای دی را میتوانید برای روشنایی مکانهای بزرگ و وسیع مانند استادیوم ها و سالن های ورزشی و ساختمان های بزرگ، کارخانه ها، انبارها، بیلبوردهای تبلیغاتی ، سالن تئاتر یا استیج اجرای کنسرت و… استفاده کنید.
کاربرد دیگر پروژکتورها زیباسازی است. این روزها، از پروژکتورها برای نورپردازی نمای ساختمانها، فروشگاهها و حتی در روشنایی و جلب توجه مغازه های کوچک استفاده میکنند و یا در فضاهای باز مثل پارک برای نور پردازی استفاده میشود .
تمامی پروژکتورها با توجه به نوع لامپشان نام گذاری می شوند و از نظر بدنه و شکل ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند. در پروژکتور متال هالید، لامپ متال هالید به کار میرود . درپروژکتورهای بخار سدیم، از بخار جیوه استفاده می شود و پروژکتورهای کم مصرف و ال ای دی نیز همگی از لامپ هم نام خود استفاده می کنند.

هویه

هویه یا دستگاه لحیم کاری یکی از ابزارهای رایج و پر‌‌کاربرد در کارهای الکتریک و روشنایی می‌باشد که از آن برای متصل و لحیم کردن قطعات الکترونیکی گوناگون و فیش، کابل، سیم و کانکتور و.. به یکدیگر استفاده می‌شود. در ابزار توسن به معرفی انواع هویه و لوازم جانبی مورد نیاز لحیم‌کاری، روش کار و نکات مهم نگه‌داری آن خواهیم پراخت.