ابزار دستی

ابزار دستی به وسایلی گفته می شود که تعمیر یک وسیله و یا انجام کاری مورد استفاده قرار می گیرد. بر خلاف دیگر ابزارآلات کاربردی در صنعت و ساختمان که با انرژی الکتریکی و بادی و … کار می کنند. ابزار دستی نوعی از ابزار می باشند که برای بهره گیری از آن ها باید از نیرو و انرژی دست انسان استفاده شود. با استفاده از ابزار دستی انرژی کمتری برای انجام کارهای مربوطه مصرف می شود و کار با سهولت بالاتری انجام می گردد. ابزارهای دستی معمولا حجم کمتری دارند و به راحتی جابجا می شوند. از این ابزار دستی می توان در مصارف خانگی استفاده کرد.

ابزار دستی سالیان متمادی توسط انسان مورد استفاده قرار می گرفته است. حتی از زمان انسان های نخستین مورد استفاده قرار می گرفت از نمونه ابزار دستی می توان به آچار فرانسه، آچار آلن، انبردست، گاز انبر و … که در ادامه هریک را به تفصیل شرح خواهیم داد. این ابزار دستی پر مصرف هستند و استفاده های گوناگونی در صنعت دارند. ابزار دستی در کارگاه های تولیدی، صنعتی، مکانیکی، آهنگری و … و حتی منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

فروش ابزار دستی در فروشگاه اینترنتی ابزار توسن 29 انجام می پذیرد. شما عزیزان برای مشاهده تمامی محصولات این مجموعه می توانید به فروشگاه آن مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید. علاوه بر ابزار دستی در این مجموعه می توانید انواع ابزار برقی و شارژی، ابزار اندازه گیری، ابزار بادی و بنزینی و … را نیز مشاهده و در صورت نیاز خریداری کنید. با ما همراه باشید.

ابزار دستی

ابزار دستی

نکات ایمنی هنگام استفاده از ابزار دستی

 • اطمینان حاصل کنید که کارکنان به طور مناسب در استفاده ایمن از ابزار دستی آموزش دیده اند.
 • همواره آموزش هایی در مورد چگونگی انتخاب ابزار دستی مناسب برای کار، نحوه استفاده صحیح از هر ابزار و نحوه شناسایی زمانی که ابزار دستی نیاز به تعمیر دارد، ارائه نمایید.
 • ابزار دستی مناسب را برای کار انتخاب کنید. ابزار جایگزین احتمال وقوع حادثه را افزایش می دهد.
 • از ابزار دستی استفاده کنید که طراحی آنها به نحویست که بتوانید مچ دست را مستقیم نگه دارید. از از استفاده از ابزاری که باعث خم شدن مچ دست می شود، اجتناب کنید.
 • از ابزار دستی با کیفیت خوب استفاده کنید.
 • ابزار دستی را در تمام اوقات در شرایط مناسب نگه داری نمایید.
 • قبل از استفاده از ابزار دستی، وجود نقص احتمالی در آنها را بررسی کنید. ابزارهای معیوب را جایگزین یا تعمیر کنید.
 • ابزارهای برشی را تیز نگه دارید و لبه های تیز آنها را با پوشش مناسبی بپوشانید، تا هم از ابزار محافظت شود و هم از جراحت بخاطر تماس ناخواسته با ابزار پیشگیری شود.
 • دسته های ترک خورده، تراشه شده و شکسته سوهان، چکش، پیچ گوشتی و پتک را تعویض کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که دسته ابزار دستی مانند چکش و تبر، محکم به سر ابزار دستی متصل شده اند.
 • ابزارهای ضربه ای نظیر چکش، پتک، سنبه و غیره چنانچه زیاد استفاده شوند، سر آنها قارچی شکل و یا سوراخ می شود. آنها را ترمیم کنید.

انواع ابزار دستی

ابزار دستی

ابزار دستی

کیت ابزار دستی

علاقه مندان به ابزار دستی عموما، برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی خود پکیج کاملی از ابزار را برای خود تهیه میکنند که شامل ابزار پرمصرف و کاربردی می باشد. این ابزار میتوانند پک کاملی از ابزار دستی باشند، یا پک کاملی از ابزار دستی پرمصرف شارژی که با متعلقات آن ها در یک جعبه قرار داده شده اند. در نگاه کلی وقتی به کیت ابزار دستی نگاه می شود. آیتم های صرفه جویی در هزینه ها به عنوان یک آیتم مهم و تاثیر گذار قلمداد می شود.

آچار

آچار یک ابزار دستی در شکل و اندازه‌های مختلف است که از آن برای شل و سفت کردن انواع پیچ و مهره یا اتصالات استفاده می‌شود. جنس اکثر آچارها از کروم وانادیوم است و به همین دلیل این ابزار در برابر زنگ‌زدگی، خوردگی و در بعضی موارد برخورد با مایعات اسیدی و بازی مقاوم بوده و طول عمر و دوام بالایی دارد. آچار یک ابزار دستی قدیمی محسوب می‌شود و تاریخ اختراع آن به قرن 15 میلادی برمی‌گردد. ازآنجاکه پیچ‌مهره‌ها و اتصالات انواع مختلف و اندازه‌های متفاوتی هستند، پس اندازه و شکل آچارها هم متفاوت ساخته شده است. این ابزار دستی در ابزار توسن 29 به فروش می رسد.

آچار فرانسه

این آچار دارای دسته‌ای بلند، یک فک ثابت و یک فک متحرک است که اندازه دهانه آن توسط یک پیچ که در وسط دو فک تعبیه‌شده قابل تنظیم خواهد بود این محصول در دسته ابزار دستی می باشد. متحرک بودن فک باعث می‌شود بتوان به‌راحتی دهانه آچار را به‌راحتی با اندازه مهره یا پیچ موردنظر تنظیم کرده و آن را محکم نگه‌دارید. آچار فرانسه خود دارای انواع مختلفی است که برای کار در محل‌های تنگ و دور از دسترس یا باز کردن و بستن پیچ و مهره‌های خیلی بزرگ طراحی شده‌اند.

آچار شلاقی و آچار لوله گیر

اگر نمی‌دانید که برای نگه‌داشتن و اتصال لوله‌ها و قطعات استوانه‌ای بهترین آچار چیست خواندن این بخش را ادامه دهید. آچار شلاقی که به لوله گیر نیز معروف است، با داشتن یک دسته بلند و مقاوم و یک فک قابل تنظیم بهترین گزینه برای کار با لوله‌هاست. از آچار لوله گیر برای مصارف لوله کشی استفاده می شود. تقریبا شبیه به آچار فرانسه است با حالت اره مانند در قسمت گیردار آن. با حرکت دسته به جلو گیره ها سفت تر می شوند.

آچار آلن

آچار آلن یکی دیگر از پرکاربردترین انواع آچار است که معمولا به شکل حرف L است و برای کار با اتصالات دور از دسترس و دوچرخه‌ای استفاده می‌شود. آچار آلن جزو ابزار دستی است و در اندازه‌های متفاوت با سری گرد، توپی یا ستاره‌ای در بازار موجود است و به همین دلیل می‌توان انواع مختلف پیچ با سری‌های غیرمتعارف را با آن باز کرد. سری این آچار در زمان استفاده کاملا درون پیچ یا مهره قفل می‌شود و به همین دلیل با چند برابر کردن نیروی اعمالی به شل و سفت کردن آن کمک زیادی می‌کند.

ابزار دستی

ابزار دستی

انبر

انبر یکی از ابزار دستی است که در انواع مختلف و کاربردهای مختلف عموما برای باز و بسته کردن اتصالات به کار می‌رود اما کاربردهای دیگری نیز دارند. انبرها را بر اساس طراحی و کارکرد به دو دسته کلی ثابت و قابل تنظیم دسته بندی می‌کنند که در ادامه به بررسی هریک از آنها خواهیم پرداخت.

انبرهای ثابت انبرهای هستند که به میزان مشخص و ثابتی باز و بسته می‌شوند؛ و علت این اندازه ثابت ین است که خود انبرها با یک میخ پرچ بسته و تنظیم شده اند. این درحالیست که انبرهای قابل تنظیم به کاربران این امکان را می‌دهد تا دهانه انبر را دست کم در دو پهنای مختلف باز و بسته کنند. و حتی گاهی اوقات بیشتر از دو پهنای مختلف برای این انبرها در نظر گرفته می‌شود. این انبرها که انبر دو کاناله نیز معروف هستند به دلیل قابلیت تنظیم اندازه خود در طیف بسیار وسیعی از تعمیرات استفاده می‌شوند.

انبردست

انبردست زمانی مورد توجه قرار می گیرد که بخواهیم شی ظریف و کوچک را نگه داشته و یا آن را از جایی بیرون بکشیم. یا بخواهیم شی را در جایی ثابت نگه داریم. همینطور از انبردست برای خم کردن و فشردن اشیایی که نیازمند نیروی بیش از نیروی دست انسان است، استفاده می کنیم.

کلا انبر به وسیله ای اطلاق می شود که به کمک آن بتوان اشیایی که امکان نگهداری به طور مستقیم یا با دست را ندارند، نگه داشت. انبردست گونه ای از امور است که برای نگه داشتن، خم کردن، بریدن سیم و کابل، چرخاندن یا خم کردن قطعات فلزی کوچک و بیرون کشیدن میخ از دیوار یا چوب یا هر جای دیگری استفاده می‌شود. ان وسیله جزو ابزار دستی به شمار می رود.

انبر سیم چین

سیم چین ها و یا قیچی های سیم بر از جمله ابزار دستی هستند که به منظور بریدن و قطع کردن سیم ها و کابل ها مورد استفاده قرار می گیرد ، بازو های برش دهنده سیم چین که به شکلی V می باشند به وسیله ی اهرم های سیم چین کابل ها و سیم ها را قطع می کنند.

این ابزار دستی از جمله ابزارهای بسیار پر کاربرد در حوزه برق و الکترونیک می باشد که از آن به منظور قطع و برش و یا لخت کردن سیم و کابل استفاده می شود ، نوعی از سیم چین وجود دارد که در اندازه مینیاتوری می باشد و برای قطع اضافه سیم های قطعات الکترونیکی که از پشت فیبر مدار چاپی بیرون آمده مورد استفاده قرار می گیرد.

انبر دم باریک

دم‌ باریک وسیله‌ای است شبیه به انبردست از گروه ابزار دستی که نوکش بلند و باریک است و برای نگه داشتن و بریدن استفاده می‌شود. این وسیله بیشتر توسط برق کارها استفاده می‌شود و در دیگر مشاغل نیز از آن برای بریدن و قطع کردن سیم و خم کاری ظریف استفاده می‌کنند.

این وسیله بسیار عالی و محکم نگه می‌دارد و به خاطر سر باریکش در محیط‌های کوچک و محیط‌های شلوغ الکتریکی بسیار سودمند است. در مکان‌هایی که لبه‌های تیز و برنده وجود دارد استفاده از این وسیله باعث آسودگی خاطر می‌شود.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی چیست پیچ گوشتی ها از متداول ترین ابزار دستی مورد استفاده در صنعت می باشند، پیچ گوشتی ها از خانواده ابزار دستی هستند که به منور باز یا بسته کردن انواع پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرند .

پیچ گوشتی ابزاردستی است که با کمک و استفاده از نیروی گشتاوری و اهرمی عملیات باز و بسته نمودن انواع پیچ ها را انجام می دهد ، از اولین پیچ گوشتی ها که دارای دسته برای در دست گرفتن بودند تقریبا در سال ۱۸۰۰ میلادی اختراع شدند. این ابزار دستی دارای انواع مختلف می باشد که متناسب با نوع و محل قرار گیری پیچ مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزار دستی

ابزار دستی

ست بکس و آچار بکس

ست بکس و آچار بکس نوعی از آچار در دسته ابزار دستی است که دارای یک دسته مخصوص یا آچار جغجغهای است و تعدادی سری یا ساکت دارد  که استوانه ای شکل است. در یک طرف این سری‌ها یا استوانه ها یک سوراخ چهار گوش قرار دارد و در سوی دیگر استوانه سوارخی مطابق با شکل گل پیچ که می تواند چهار گوش، شش گوش، هشت گوش یا 12 گوش باشد در سایزهای مختلف بر حسب اینچ یا میلی متر مشخص شده است.

فازمتر

فازمترها بیشتر به شکل پیچ گوشتی ساخته می شوند و در دسته ابزار دستی می باشند.  افزون بر باز و بسته کردن پیچ، برای تشخیص سیم فاز از سیم نول نیز بکار میرود. هر گاه نوک فازمتر را داخل یکی از خانه های پریز یا سر سیمی که برق در آن جریان دارد بگذاریم و انگشت دست را روی پیچ انتهایی دسته آن قرار دهیم، اگر لامپ آن روشن شد آن سیم فاز است.

سیم لخت کن

سیم لخت کن ابزار دستی برای برداشتن لایه ی عایقی روی سیم هاست.این جدا کردن روکش از سیم به وسیله سیم لخت کن،بدون هرگونه آسیب به سیم انجام می شود. از سیم لخت کن برای اتصال سیم ها به یکدیگر، لحیم کاری، اتصال سیم به فیوز و … استفاده می شود. در این حالت سر سیم ها باید روکش برداری شوند. سیم لخت کن ها دارای دسته عایق هستند.سیم لخت کن بر اساس مکانیزم کارکرد انواع مختلفی دارد: ساده، اتومات، حرارتی.

چکش

چکش ابزار دستی است متشکل از دسته و مضربه که غالباً برای وارد کردن ضربه به میخ به کار می‌رود. معمول‌ترین استفاده از چکش برای ضربه زدن به میخ، جا انداختن قطعات در ماشین‌ها و شکستن اشیا می‌باشد. هر چکش برای کار خاصی طراحی و ساخته می‌شود، بنابراین چکش‌ها را به انواع مختلف می‌توان یافت.

اره دستی و کمان اره

اره دستی و کمان اره جزء ابزار دستی است که بشر اولیه آن را ساخت و به صورت گسترده‌ای از آن بهره می ‌برد. اره های ساخته شده از فلز، در مصر باستان و نزدیک به سه هزار سال پیش ساخته شد. اره یکی از ابزار دستی است که، برای به دونیم کردن، قطع کردن، بریدن و یا قطعه قطعه کردن چیزی به کار میرود.

این محصول از یک تیغه، سیم یا زنجیر، با یک لبه ی تیز دندانه دار ساخته میشود یا بهتر بگوییم اره ی دستی دارای یک دسته معمولی چوبی و یک تیغه ی فلزی دندان دار است، که برای بریدن اجسام و قطعات مختلفی مثل بریدن و قطع کردن چوب استفاده می شود.

منگنه کوب

منگنه کوب نوعی ابزار دستی است که استفاده بسیار زیادی حتی در مصارف خانگی دارد. وقتی یک منگنه‌کوب در دست داشته باشید، می­‌توانید گوشه­‌ای از روکش کاناپه­‌تان را که جدا شده، منگنه کنید؛ یا رویه­‌های صندلی­‌های آشپزخانه را نصب کنید. یک منگنه‌کوب، برای پروژه­‌های دستیِ تزئینی و دکوراسیون داخلی خانه هم عالی است. انواعِ مختلفِ کارهایی که می­‌توانید با همین یک ابزار دستی انجام دهید، برایتان تعجّب آور خواهد بود.

از وصل کردن کف‌پوش تا نصب تأسیسات، همه را می‌­توان با آن انجام داد. همینطور دقت کافی برای انجام کارهای تخصصی، مثل ساختن قاب عکس یا تعمیر درهای توری­‌دار و خیلی چیزهای دیگر را به شما خواهد داد. مخلص کلام برای یک فنی‌کار، که روزانه با انواع کارهای ریز و درشت سروکار دارد، منگنه‌کوب می‌­تواند یک دستیار سریع، مطمئن، با دوام و البته همه فن حریف برای متصل ساختن سطوح مختلف بهم باشد.

پتک

پتک ابزار دستی است که سر معمولاً فلزی بزرگ و صافی دارد که به یک دسته متصل است. بخاطر سنگینی سر پتک می‌تواند نیروی بیشتری از چکشهای هم‌اندازه خود وارد نماید و مانند کوبه نیرو را در سطح بزرگتری توزیع می‌کند. این برخلاف چکشهای دیگر است که نیرو را در مساحت کوچکی متمرکز می‌کنند.

از دیگر ابزار دستی می توان به سیم لخت کن، کاتر، قیچی، تبر و تبرچه، کاردک، ابزار چندکاره، گیره و پیچ دستی، سوهان و مغار، روغن دان، سنبه و ابزار نشانه گذاری، قلم و دیلم، گریس پمپ، فیلتر باز کن و رینگ جمع کن، پولیفت و ترولی، صنایع دستی و سم پاش اشاره کرد. شما عزیزان برای مشاهده و خرید هریک از این محصولات می توانید به فروشگاه ابزار توسن 29 مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.