یکی پرکاربردترین ابزارها در صنایع و کارگاه های مختلف مانند نجاری، آهنگری، مکانیکی و … دریل ها هستند که به دلیل کاربرد فراوان در تمامی زمینه ها، انواع مختلفی از آن طراحی و تولید شده است. ابزار برقی و شارژی جزو لوازمی هستند که علاوه بر کارگاه ها در منازل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. دریل ها پیش از این تنها برای سوراخ کاری استفاده می شدند؛ اما این روزها با اضافه کردن متعلقات کوچکی به آن و تغییر در ساختار آن می توان از آن ها به عنوان پولیشر، گردبر و یا حتی اره مورد استفاده قرار داد.

یکی از گونه های ابزار برقی و شارژی دریل ها هستند که در چهار دسته کلی دریل برقی، شارژی، بادی و دستی تولید می شود. این چهار دسته از ابزار برقی و شارژی از نظر عملکرد با یکدیگر متفاوت هستند و هریک برای کار خاصی استفاده می شوند. از نظر عملکرد می توان این ابزار برقی و شارژی را به صورت زیر تعریف کرد.

ابزار برقی و شارژی

ابزار برقی و شارژی

صنعت از دیرباز تا به امروز برای تسهیل زندگی بشر کوشیده و ابزار ها گرداننده چرخ صنعت محسوب میشوند. امروزه ابزار ها به دو شکل ابزار برقی و شارژی وجود دارند که هر کدام بسته به نیاز مورد استفاده قرار میگیرند. البته پیش از ظهور باتری، تمامی فعالیت های صنعتی به واسطه برق انجام میشد و باتری ها یک انقلاب در صنایع ایجاد نمودند و بسیای از کار ها به شدت تسهیل شدند. ابزار برقی و شارژی در کنار دیگر ابزار های بنزینی و یا ابزار های ساده امروزه بخش مهمی از جامعه و البته کسب و کار های مختلف به شمار می آید.

ابزار برقی و شارژی

مهم نیست در چه شاخه ای از صنعت در حال فعالیت هستید. حتما ابزار برقی و شارژی تحولی عظیم در کار شما ایجاد نموده است. برای نجاران، اره های برقی، برای صنعت ترمیم بدنه اتوموبیل یا همان صافکاری، سشوار برقی، برای نقاشان، پیستوله رنگ پاش و برای هر صنف دیگری یک پیشرفت محسوس ایجاد نموده است. به طوری که بدون وجود ابزار برقی و شارژی صنعت به طور کلی با کاهش سرعتی بی سابقه مواجه خواهد شد.

یک نجار را تصور کنید که در گذشت میبایست به کمک ابزار های ساده چوب ها  را میبرید و شکل میداد تا به آن هدف دلخواه خود دست یابد. اما امروزه با استفاده از اره های مختلف در کمترین زمان ممکن میتواند به آن نتیجه ای که در گذشته شاید حتی 1 روز به طول می انجامید برسد. این خود نشانگر تغییراتیست که ابزار های برقی و شارژی بر روی زندگی انسان گذاشته اند.

انواع ابزار برقی و شارژی

 • دریل

دریل که یکی از ابزار های مهم در دسته ابزار برقی و شارژی به شمار میرود از گذشته تا به امروز برای سوراخکاری به کار گرفته شده است و همواره یکی از پر استفاده ترین ابزار های برقی و شارژی میباشد که امروزه علاوه بر سوراخکاری، اعمال دیگری را نیز انجام میدهند. دریل ها دارای انواع گوناگونی هستند که هر کدام برای کار خاصی بهینه سازی شده اند. برای مثال از دریل سرکج برای سوراخکاری در محل های دور از دسترس بهره گرفته میشود. همانطور که گفته شد کار دریل تنها سوراخکاری نیست و دریل همزن تاییدی بر این حرف به شمار می آید.

از دریل همزن برای هم زدن رنگ، ملات و محلول های ساختمانی یا صنعتی استفاده میشود. از دیگر انواع دریل میتوان به دریل شارژی، دریل برقی، دریل گیربکسی، دریل چکشی و دریل مگنتی اشاره کرد که هرکدام قدرت و توانی منحصر به فرد دارند و برای بهره گیری درست از آنها بباید نیاز شغل شما به یک دریل مشخص گردد. اگر به یک دریل معمولی نیازدارید و انتظار کار سنگین از آن را نخواهید داشت، دریل های شارژی گزینه های مناسبی به شمار میروند زیرا علاوه بر قابلیت حمل و  وزن کمتر از دریل های دیگر، در زمان قطعی برق و یا نبود انرژی، میتوانید از دریل شارژی استفاده کنید. اما اگر نیاز به قدرت بیشتر خواهید داشت بهتر است به سراغ دریل های برقی، چکشی و سایر دریل ها بروید. دریل جزو ابزار برقی و شارژی می باشد.

 • بتن کن

بتن کن نیز نوعی ابزار برقی و شارژی به حساب می آید و البته نوعی دریل است. بتن کن برای تخریب سبک و سوراخکاری متریال هایی همچون بتن و سنگ مورد استفاده قرار میگیرد. در ساخت دریل های بتن کن از پیستون بهره گرفته میشود تا علاوه بر افزایش قدرت تخریبی دستگاه، امکان سوراخکاری را نیز فراهم آورد. دریل های بتن کن در دو  نوع 4 شیار و 5 شیار موجود اند که بسته به نوع استفاده و نیاز میتوان از آنها استفاده کرد.بتن کن های 5 شیار نیسبت به بتن کن های 4 شیار از قدرت بیشتری برخوردار اند و به یک سیستم کنترل سرعت مجهز شده اند.

 • چکش تخریب

چکش تخریب که در دسته چکش ها قرار میگیرد نوعی ابزار برقی و شارژی به حساب می آید که به برای کار به اتصال برق مستقیم نیاز دارد. این چکش نوعی چکش برقی و قدرتمند است که از آن در پروژه های عمرانی و ساختمانی برای تخریب دیوار استفاده میشود. البته که این تنها کاربرد این ابزار برقی و شارژی نیست و از آن میتوان در تخریب آسفالت نیز استفاده کرد. البته که این ابزار همانند بتن کن امکان سوراخکاری ندارد اما میتواند در دیوار های بتنی برای مثال در جهت نصب یک پنجره حفاری انجام دهد.

 • پیچ گوشتی برقی و شارژی

یکی دیگر از انواع ابزار برقی و شارژی، پیچ گوشتی برقی و شارژی به شمار می آیند. این ابزار ها به منظور تسهیل عملیات باز و بسته کردن پیچ به وجود آمده اند. البته که برخی از این پیچ گوشتی ها دارای سه نظام نیز هستند که با استفاده از آنها میتوان سوراخکاری های سطحی و سبک را نیز انجام داد. بیشتر پیچ گوشتی های برقی و شارژی به خاطر اینکه کار سنگینی را به انجام نمیرسانند از باتری بهره میبرند تا بتوانند کاربرد بیشتری داشته باشند. البته پیچ گوشتی های برقی نیز همچنان وجود دارند.

 • اره

اره ها دارای قدمتی 100 ساله هستند که از آنها در صنایع گوناگونی استفاده میشوند. البته در گذشته برای ساخت جعبه های چوبی به کار گرفته میشدند و برای امور نجاری کاربرد داشتند. اره ها در گذشته دارای یک دسته D شکل و یک صفحه انعطاف پذیر که دارای دندانه است بودند. این اره ها را هم اکنون نیز میتوانید در فروشگاه های ابزار بیابید. با حرکت رو به جلو و عقب اره بر روی چوب عملیات برش انجام میشد. از انواع اره میتوان به اره افقی بر، اره زنجیری، اره عمود بر، اره فارسی بر، اره گرد بر و همچنین اره میزی اشاره کرد. اره جزو ابزار برقی و شارژی می باشد.

 • فرز

فرز ها نیز برای برش به کار میروند اما با اره ها به طور کلی تفاوت دارند. فرز ها میتوانند سطوح سخت تری همانند سنگ و فلز را به واسطه شتاب بالای صفحه آنها برش دهند. فرز ها به واسطه نیروی برق صفحه را به گردش وا میدارند و سبب میشوند تا بتواند سنگ و یا فلز را برش دهد. فرز نیز همانند اره دارای انواع گوناگونیست و جزو ابزار برقی و شارژی می باشد که آنها را به اختصار نام میبریم. فرز انگشتی، فرز مینیاتوری،اور فرز نجاری،مینی فرز، فرز چند کاره، فرز آهنگری و فرز سنگ بری.

 • بکس برقی و شارژی

پیچ های دور از دسترس همواره مشکل زا بوده اند. باز و بسته کردن پیچ ها حتی گاها برای متخصصین نظیر تعمیرکاران و لوله کش ها نیز مشکل است. شکستن ابزار و خراش برداشتن پوست از جمله آسیب هاییست که در مواجهه با پیچ هایی که دور از دسترس اند ممکن است برایتان پیش بیاید. بکس برقی و شارژی روشی مناسب، ایده آل و پر قدرت برای باز کردن این پیچ هاست. این ابزار برقی و شارژی کار بازکردن پیچ را بسیار تسهیل میکند و در دو نوع برقی و شارژی موجود است.

 • اینورتر و دستگاه جوش

برای اتصال دو قطعه فلز به هم راه های متفاوتی نظیر پیچ و مهره موجود است. اما برای اتصال دائمی دو قطعه فلز به یکدیگر از دستگاه جوش بهره میگیریم. با پیشرفت این صنعت، دستگاه های اینورتر که جزو ابزار برقی و شارژی می باشند، معرفی شدند که از تکنولوژی بسیار بالایی برخوردار اند که منبع تعذیه آن میتواند ولتاژ بالایی را برای جوشکاری فراهم نماید. اینورتر و دستگاه جوش در مقایسه با دستگاه جوش ترانسفورماتور بسیار کم حجم تر، سبک تر و البته دارای مصرف کمتر است. البته دستگاه های جوش اینورتر نیز خود دارای انواع گوناگونی هستند.

 • دمنده – مکنده

تمیز کردن گرد و غبار از روی زمین گاها کار آسانی نیست و با توجه با اجسام معمول غیر ممکن است اما بلوئر ها این امکان را فراهم می آورند. بلوئر با دمنده ها تجهیزاتی هستند که با ساطع کردن هوا و دمیدن آن به محیط با فشاز بعضا قابل تنظیم سبب میشود بتوانید به سادگی همه چیز را تمیز کنید. وجود یک پروانه در مرکز دمنده-مکنده سبب میشود تا با تغییر جهت چرخش، بلوئر هوا را بدمد و یا بمکد. این محصول جزو ابزار برقی و شارژی می باشد.

 • جارو (برقی و شارژی)

بی شک در خانه جارو برقی دارید. اما چیزی که اکنون قرار است در رابطه با آن حرف بزنیم بدون شک چند برابر قوی تر و قدرتمند تر از جارو برقی موجود در خانه شماست. قوی ترین نوع جارو ها، جارو (برقی و شارژی) صنعتی می باشد و جزو ابزار برقی و شارژی است که با توجه و در نظر گرفتن ویژگی کار خانه های صنعتی و زباله ها و آلاینده هایی که قرار است درون آنها کشیده شود طراحی شده اند.

 • سشوار صنعتی

آرایشگاه و سشواری که در خانه دارید را به طور کلی فراموش کنید! سشوار های صنعتی میتوانند حرارتی گاها تا ده ها برابر سشوار خانگی شما تولید کنند این دما میتواند بیت 50 تا 700 درجه سانتی گراد متغیر باشد. سشوار صنعتی از  2 قسمت به اسم موتور و المنت تشکیل شده اند که موتور گرمای المنت را به بیرون میدمد. سشوار های صنعتی برای اصناف گوناگونی از جمله صافکاری مورد استفاده قرار میگیرد و جزو ابزار برقی و شارژی است.

 • پولیش

ظاهر فرز سنگ را در ذهن خود مجسم کنید. حال همان ظاهر را نیز برای دستگاه پولیش متصور شوید. البته کاربرد این دو با یکدیگر به شدت متفاوت است. برای اینکه خودرو ها درخشان بمانند و ظاهر زیبای خود را حفظ کنند یکی از راه ها پولیش است. پولیش کردن سطح خودرو سبب میشود تا لایه ای نازک از سطح خودرو جدا شده و لایه براق و درخشان زیرین نمایان شود. البته که پولیش ها دارای انواع متنوعی هستند. این محصول جزو ابزار برقی و شارژی است.

 • کمپرسور هوا

کمپروسور هوا نیز از ابزار برقی و شارژی به شمار میرود. کمپرسور هوا سبب میشود تا هوا متراکم شود و آن را در یک محفظه منغبض کرده و توسط شلنگ مورد استفاده قرار میگیرد. باد موجود در محفظه کمپرسور هوا به ابزار های بادی نظیر بکس بادی متصل میشوند و یا برای باد زدن اتوموبیل به کار گرفته میشوند. امروزه کمپرسور هوا بی صدا نیز تولید گشته است.

 • سنباده لرزان

سنباده لرزان یکی از ابزار های پرکاربرد صنعت چوب به شمار می آید که برای از بین بردن خط و خش های ایحاد شده بر روی چوب مورد استفاده قرار میگیرد. سنباده لرزان سبب میشود تا کار زمانبری که با دست باید صورت میپزیرفت به سرعت و البته به سادگی انجام شود. ابزار برقی و شارژی که سنباده لرزان نیز جزئی از آنهاست همناطور که ذکر شد باعث ساده تر شدن صنایع شده  و اصلا با همین هدف پا به عرصه وجود نهادند.

 • کارواش

این مورد نیازی به توضیح ندارد چرا که همه ما آنرا به خوبی میشناسیم. ابزار برقی و شارژی کارواش یک دستگاه است که با کمک نیروی برق به آب شتاب و سرعت میبخشد تا با صرف کمترین میزان آب بتوانید خودروی خود را بشویید.

 • سنباده نواری

سنباده را که به خوبی میشناسید جزو ابزار برقی و شارژی است. از سنباده در جهت از بین بردن لابه های رنگ استفاده میشود تا به خود فلز برسیم. سنباده نواری نیز ای این قاعده مسنثنی نیست و یک تفاوت دارد. آن هم اینکه دو سر سنباده به هم متصل است و یک نوار را پدید آورده است. دستگاهی این نوار را به حرکت در آروده و سبب میشوذ عملیات با سرعت بیشتری صورت پذیرد.

 • رنده نجاری

در گذشته نجار ها با سختی و سرعت بسیار پایین مجبور بودند با استفاده از اره های دستی سنتی اقدام به بریدن چوب میکردند که خود اقدامی بسیار زمانبر و نیازمند قدرت بدنی نسبی بود. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اره ها معرفی شدند و رنده نجاری روی کار آمد. اما فرض کنید یک نجار میخواست ارتفاع دربی را کم کند. حال میبابست چه میکرد؟ ابزار برقی و شارژی رنده سبب مبشود تا بتوانید سطح چوب را بتراشید.

 • شیار زن

شیار زن ها نوعی ابزار برقی و شارژی برای از بین بردن جای لوله های آب و یا قوطی های برق به شمار میروند که میتوانند با سرعتی بالا این کار را به انجام برسانند. همچنین این ابزار ها دارای دو مدل یک تیغ و دو تیغ است. تفاوت مدل یک تیغ و دو تیغ در این است که اندازه برش در نوع دوتیغ قابل تنظیم می باشد و شما می توانید یک اندازه خاص برای برش را تعیین کنید. شیارزن ها،برای جمع آوری گرد و غبار حاصل از ایجاد شیار،خروجی اتصال به دستگاه دمنده دارند.برخی از انواع شیارزن برای مشخص کردن خط برش دارای نشانگر لیزری هستند.

 • پیستوله رنگ پاش

پیستوله رنگ پاش ابزار برقی و شارژی به شمار می آید که عبارت است از رنگ پاش هایی که با تکنولوژی خاصی اقدام به پاشش رنگ می نمایند، به این صورت که درون سیستم این ابزار برقی و شارژی یک مخزن رنگ و یک مخزن هوا وجود دارد که با برخورد هوا با رنگ باعث پودری شدن رنگ و در نهایت اسپری شدن آن به بیرون می شود.

 • سنگ رو میزی

این ابزار برقی و شارژی یک موتور گرداننده سنگ با سرعت مورد نیاز و یک محل برای نگهداری قطعه کار دارد و سر سنگ آن نیز می‌تواند برای قطعه کار ثابت یا متحرک تنظیم شود. سنگ رومیزی در اندازه های مختلف تولید شده و دارای قدرت مختلفی است که هر کدام برای انجام کار خاصی طراحی شده است.

 • بالابر برقی

بالا بر برقی یک ابزار برقی و شارژی است که برای جابجایی بار و تجهیزات در طبقه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد که خود نیز دارای انواع مختلفی میباشند که هر کدام کارایی منحصر به فرد خود را دارند. بالابر های برقی که نوعی ابزار برقی و شارژی محسوب میشوند میتوانند بین 50 کیلوگرم تا 10 تن بار را بین طبقات جابجا نمایند.

 • قیچی برقی

قیچی در صنایع مختلفی به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرد حتی در رابطه با کاغذ نیز صدق میکنند و به صنعت لباس محدود نمیشوند. قیچی ها امروزه به انواع مختلفی تقسیم شده اند که میتوان از جمله آنها به قیچی های آشپزخانه که برای برش گوشت به کار میروند اشاره نمود. قیچی برقی که نیز نوعی ابزار برقی و شارژی میباشد. یک نوع از آنهاست. حال کاربرد قیچی های برقی چیست؟ بهتر است بگوییم زمانی که قرار است حجم بسیار زیادی لباس را بدون تفاوت در هر کدام ببریم، قیچی های برقی که نوعی ابزار برقی و شارژی محسوب میشوند به کمکمان خواهند آمد.

 • اتو لوله

یکی از تجهیزات مهم شغل لوله کشی، اتو لوله محسوب میشود که نوعی ابزار برقی و شارژی است. به آن جوش لوله نیز گفته میشود. این دستگاه دو عدد قالب نر و ماده دارد که برای فرم دهی به لوله ها قرار داده شده اند. گرمای موجود در این دستگاه به واسطه یک یا دو عدد المنت حرارتی تامین میشود و کار با این ابزار برقی و شارژی ساده است.

 • شمشاد زن

شمشاد زن و یا حاشیه زن از جمله وسایلیست که از گذشته تا به امروز برای حفاظ ها و سایه بان ها مورد استفاده قرار میکرفته و همچنان نیز کاربرد دارد. نوعی ابزار برقی و شارژی به شمار میرود که در جهت سرعت و سهولت در هرس کردن شمشاد ها از این وسیله استفاده میشود. شمشاد زن های برقی برای مقیاس بزرگ ساخته شده اند.

کلام آخر

حال که با ابزار برقی و شارژی آشنا شدید بهتر است بدانید که برخی از این ابزار ها توسط نیروی باتری کار میکنند که دارای 2 نوع است. در گذشته و ورود ابزار های شارژی به جامعه صنعتی، باتری های نیکل کادمیوم مورد استفاده قرار میگرفتند که با حفظ جریان در کل زمان کارکرد، بازدهی خوبی از خود نشان میدادند. اما با پیشرفت الکتروشیمی، باتری های لیتیمی نیز وارد بازار شدند و سرعت شارژ شدن فوق العاده ای از خود نشان دادند. همچنین در تغییرات دمایی چار مشکل نمیشوند. ابزار توسن 95 ارائه دهنده ابزار های برقی و شارژی دستگاه های برقی را با کیفیتی باورنکردنی ارائه میکند.