ابزار اندازه گیری به وسیله ای گفته می شود که برای اندازه گیری کمیت های فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرد. شاید تاکنون به عنوان یک صنعت گر بارها ابزار اندازه گیری مختلفی را هنگام کار روزانه خود استفاده کرده باشید. حتما تفاوت میان ابزار اندازه گیری را متوجه شده اید و شاید برای خرید ابزار اندازه گیری مورد نظر خود وقت زیادی صرف کرده باشید. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع مختلف ابزار اندازه گیری آشنا کنیم و یک تعریف جامع از این موضوع داشته باشیم.

از زمان های دور انسان ها برای درک بهتر اطراف خود و پدیده ها و موجوداتی که مشاهده می کردند علاقه مند بودند از یک قالب ذهنی استفاده کنند تا پدیده ها را بتوانند در ذهن خود دسته بندی کنند. امروزه انسان ها تمامی پدیده های اطراف خود را در قالب های مختلف اندازه گیری قرار می دهد و تا جایی که مشاهده می کنیم در تمامی زمینه ها و علوم مختلف پدیده های مختلف را اندازه گیری می کنند. برای هر پدیده نیز از یک ابزار اندازه گیری استفاده می شود. در این مقاله با ابزار توسن29 همراه باشید تا انواع ابزار اندازه گیری را برای شما بیان کنیم. با ما همراه باشید.

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری

انواع ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری تنها با خط کش و کولیس ختم نمی شود و دارای انواع مختلفی است که در صنایع گوناگون کاربرد دارند. در این مقاله به برخی از این ابزار اندازه گیری می خواهیم اشاره ای داشته باشیم. با ابزار توسن29 همراه باشید.

متر لیزری

متر لیزری در واقع به فاصله یابی گفته می شود که برای اندازه گیری دقیق از پرتو لیزر و عدسی استفاده می کند. این محصول نوعی ابزار اندازه گیری محسوب می شود. طریقه کارکرد متر لیزری بدین صورت است که یک پالس متمرکز از نور را در محل مورد نظر انداخته و زمان پرتاب را محاسبه می کنیم. بدین ترتیب متر لیزری زمان بین تابش و بازتاب نور را اندازه گیری می کند و آن را به فاصله تبدیل می کند.

توانایی لیزر در تعیین موقعیت هدف با دقت و سرعت بالا غیرقابل انکار بوده و به علت واگرایی کم بعد از طی مسافت زیاد می توان از آن به عنوان فاصله یابی با سرعت و دقت بالا استفاده کرد. کار کردن با این ابزار اندازه گیری بسیار آسان بوده و تنها با روشن کردن آن، متر آماده استفاده است. از دیگر امکانات این ابزار اندازه گیری محاسبه میانگین بیشترین و کمترین فاصله میان دو نقطه با اندازه گیری بیشترین و کم‌ترین فاصله اندازه گیری است.

با توجه به کاربردهای فراوان این ابزار اندازه گیری اکثر آن‌ها قابلیت محاسبه فاصله، مساحت، محیط و انواع محاسبات فیثاغورث را دارند اما در صورت خرید متر لیزری پیشرفته امکان محاسبات پیچیده‌تری هم‌چون اندازه‌ گیری چند مرحله‌ای، فضاهای چند وجهی، محاسبات غیر مستقیم و اندازه گیری زاویه را نیز خواهید داشت. هم‌چنین در بعضی از آن‌ها دوربین با قابلیت ذخیره سازی تصاویر و پایه‌ی هوشمند نیز تعبیه شده است. از دیگر قابلیت‌هایی که بعضی این ابزار اندازه گیری را متمایز می‌کند امکان ارتباط از طریق بلوتوث و وایرلس است که با استفاده از برنامه‌های مخصوص روی تلفن‌های هوشمند قابل استفاده است.

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری

تراز لیزری

همان‌طور که می دانید با توجه به رشد سریع علوم طراحی و معماری، استفاده از ابزار اندازه گیری قدیمی مانند شاغول و … باعث بالا رفتن خطا می‌شود، به همین دلیل افراد می‌بایست از ابزار اندازه گیری دقیق‌تری مانند تراز لیزری استفاده کنند. این ابزار اندازه گیری با استفاده از فن آوری لیزر بدون و بدون نیاز به نخ یا سیم عملیات تراز کردن را در کسری از ثانیه انجام می‌دهد که این روش دارای دقت به مراتب بسیار بالاتری نسبت به روش‌های قدیمی و سنتی می‌باشد. تراز لیزری نوعی ابزار انداه گیری محسوب می شود که در ساختمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

در این ابزار اندازه گیری با استفاده از اشعه ی لیزر و امتداد نشان گر لیزری در راستای خط های قائم ( Y ) و افق ( X ) عملیات تراز اتوماتیک و خودکار را انجام میشود . اشعه لیزر بعد از خروج از این دستگاه به صورت دو خط عمود بر هم ، که یکی در راستای افقی و خط دیگر در راستای خط عمودی بوده که نسبت به هم زاویه ۹۰ درجه را تشکیل می دهند . همچنین تراز های لیزری امکان نمایش تنها یک خط در راستای عمود و یا افق را نیز دارا می باشند .

تراز های لیزری معمولا دارای یک سیستم خود تراز اتوماتیک می باشند که در صورتی که محل قرار گیری آن ها تراز نباشند به صورت خود کار تراز می شوند ، در صورتی که این ابزار اندازه گیری مورد نظر فاقد این سیستم باشد شما می توانید به کمک حباب های تراز که در تراز های بنایی نیز مورد استفاده قرار می گیرند این عملیات را به راحتی انجام دهید.

در تراز هایی که دارای سیستم خود تراز هستند معمولا از یک چراغ چشمک زن یا یک سیستم هشدار دهنده ی صوتی به منظور اعلام عدم تراز بودن دستگاه استفاده می کنند .

همچنین گفتنی است که این نوع از ابزار اندازه گیری دارای قابلیت سوار شدن بر روی پایه های دوربین و یا مهندسی را دارا می باشند و شما می توانید حتی آن ها را به وسیله پایه های مگنتی بر روی دیوار های فلزی و یا به وسیله گیره بر روی دیوار ها و یا چارچوب های غیر فلزی نصب کنید.

متر دستی

متر یکی از پرکاربردترین ابزار اندازه گیری است که در هر خانه‌ای حداقل یک عدد از آن یافت می‌شود. شاید ساختمان متر ساده باشد، اما ساخت آن سخت بوده و نیازمند دقت بالایی دارد. زیرا متر ابزار اندازه گیری و معیاری برای اندازه گیری وسیله های مختلف است. از متر در صنایع مختلف و حتی در کارهای روزمره عادی نیز زیاد استفاده می‌شود.

استفاده کردن از این ابزار اندازه گیری معمولا خطر چندانی ندارد مگر در هنگام بسته شدن متر دست نزدیک به لبه تیز نوار فلزی قرار گیرد که باعث بریدگی پوست می شود. متر دستی معمولا گیره ای برای ثابت شدن دایمی و موقتی دارند جنس نوار متر از فولاد می باشد همچنین نوار متر، قوسی به سمت بالا دارد که از خم شدن آن به سمت پایین جلوگیری می کند پس باید هنگام اندازه گیری قوس به سمت بالا قرار گیرد.

متر مهندسی

متر مهندسی یکی دیگر از انواع مترها و ابزار اندازه گیری است. متر مهندسی برای استفاده ی پیمانکاران و مهندسین و همچنین استفاده در کارگاه ها بسیار مناسب است. این ابزار اندازه گیری بسیار مقاوم بوده و طول عمر زیادی دارند. انواع متر مهندسی در شکل ها و طول های گوناگون وجود دارند ولی معمولا بیشتر متر مهندسی دارای دسته میباشند که استفاده از آن ها را بسیار ساده تر میکند. معمولا برای جمع کردن انواع متر مهندسی از دسته ابزار اندازه گیری از دسته ای که در کنار آن قرار گرفته است استفاده میکنند و با چرخاندن آن متر جمع میشود.

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری

میکرومتر

میکرومتر (Micrometer) یا ریز سنج نوعی ابزار اندازه گیری دقیق است که برای اندازه گیری ابعاد مختلف اجسام نظیر ضخامت، قطر داخلی، قطر خارجی، طول و ارتفاع به کار گرفته می‌‍شوند. این ابزار اندازه گیری کارآمد برای اولین بار توسط شخصی فرانسوی به نام ژان پالمر طراحی شد. دلیل اصلی استفاده از میکرومتر ها دقت بسیار بالای آنها است به طوری که به راحتی می‌توانید میکرومتر هایی با دقت 0.01 تا 0.001 میلیمتر را از بازار تهیه کنید. این ابزار اندازه گیری بر اساس نوع خواندن به دو نوع ساده و دیجیتال تقسیم بندی می‌شوند که در نوع دیجیتال اندازه به دست آمده به راحتی از روی صفحه نمایشگر قابل مشاهده خواهد بود.

تراز دستی

اگر در صنعت ساختمان کار می کنید، احتمالاً کارگری را دیده اید که مشغول دیوارچینی است و ابزاری زرد رنگ را به صورت افقی و عمودی بر روی دیوار قرار می دهد. او چکار می نماید؟ کاری که کارگر انجام می دهد اشاره به فرآیندی دارد که به آن تراز کردن می گویند. این کار با استفاده از تراز دستی انجام می گردد که نوعی ابزار اندازه گیری است تا کارگران مسئولین پروژه بابت اجرای صحیح عناصر ساختمانی، اطمینان لازم را به دست آورند. کاربرد تراز دستی تنها برای مطمئن شدن از تراز بودن عنصر ساختمانی مانند دیوار در یک سطح افقی و عمودی است. بدون ابن ابزار اندازه گیری دیوار کج بالا می رود. تراز دستی نوعی ابزار اندازه گیری محسوب می شود.

خط کش و گونیا

خط کش و گونیا نیز از دسته ابزار اندازه گیری محسوب می شود که در بخش های مختلفی از صنعت استفاده می شود. این ابزار اندازه گیری نیز بخش های مختلفی دارد که می توانید در بخش فروشگاه آن ها را مشاهده کنید.

مولتی متر

مولتی‌متر (Multimeter) دستگاهی برای اندازه‌گیری چندین کمیت الکتریکی از قبیل ولتاژ، جریان، مقاومت الکتریکی، ظرفیت خازنی و … است، که می‌توان با آن سلامت یا مشخصات قطعات الکتریکی یا الکترونیکی را نیز ارزیابی کرد. به مولتی متر، آوومتر ( AVOmeter ) نیز می گویند. این ابزار اندازه گیری از اساسی‌ترین ابزار اندازه گیری مهندسان و تعمیرکاران برق و الکترونیک است که حتماً در هر کارگاه، تعمیرگاه و یا آزمایشگاه برق یافت می شود. مولتی‌متر، دو نوع آنالوگ (عقربه ای) و دیجیتال (رقمی) دارد، اگرچه استفاده از نوع آنالوگ آن، دیگر منسوخ شده‌است.

کولیس

کولیس ابزار اندازه گیری است برای اندازه گیری دقیق قطر و طول داخلی، خارجی و عمق مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار اندازه گیری کاربرد های بسیار وسیعی در مهندسی، پزشکی و صنایع مختلف دارد. کولیس ابعاد را به طور مستقیم و با دقت بالا اندازه گیری می کند. نحوه خواندن اندازه ها به نوع سنجش آن کولیس بستگی دارد. نوع سنجش کولیس به سه دسته تقسیم می شود نوع متداول آن به اسم کولیس ورنیه یا معمولی و یا کولیس ساده معروف است و نوع دیگر آن که کمی شبیه به ساعت است به کولیس ساعتی یا عقربه ای معروف است و نوع پیشرفته آن، کولیس دیجیتال یا رقمی است. این ابزار اندازه گیری دیجیتال دقیق ترین نوع کولیس موجود در بازارمی باشد و اینکه کاربرد آن نسبت به کولیس ورنیه و کولیس ساعتی بسیار آسان تر می باشد.

دماسنج

دماسنج ابزاری برای اندازه‌گیری دمای یک سیستم است. این وسیله نیز نوعی ابزار اندازه گیری محسوب می شود. اندازه‌گیری دما برای طیف وسیعی از فعالیت‌ها از جمله تولید، تحقیقات علمی و اقدامات پزشکی مهم و تاثیر گذار است.

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری

رطوبت سنج

رطوبت سنج نوعی ابزار اندازه گیری محسوب می شود. رطوبت سنج ها در طول تاریخ  با شکل های متفاوتی ساخته شده اند. چینی ها برای سنجش رطوبت از زغال چوب قرار گرفته در معرض رطوبت هوا و مقایسه وزن آن با نمونه خشک بهره می گرفتند. یکی از راههای استفاده از این خاصیت ساخت نواری آویزان متصل به زغال چوب و  مقایسه تاثیر وزن ناشی از رطوبت بر روی نوار آویزان است.

لئوناردو داوینچی دانشمند ایتالیایی نخستین رطوبت سنج را که شکلی ابتدایی داشت در سده ی پانزدهم میلادی ابداع نمود.در این مدل با استفاده از علم دوران باستان و تاثیر رطوبت بر وزن اجسام طراحی شده بود داوینچی با استفاده از دو گلوله پنبه ای خشک به وزن مساوی و قرار دادن یکی از پنبه ها در رطوبت و مقایسه وزن دو گلوله در ساختار دیده شده عکس میزان رطوبت را اندازه گیری می کرد. شما عزیزان برای مشاهده قیمت انواع ابزار اندازه گیری رطوبت سنج می توانید به فروشگاه ابزار توسن29 مراجعه کنید.

اسکنر لوله و سیم برق

یکی از مهم ترین دستگاه ها برای اینکه مسیر سیم برق و یا لوله تشخیص داده شود، اسکنر لوله و سیم برق می باشد. این ابزار اندازه گیری وسیله ای بسیار کاربردی می باشد. با استفاده از ابزارها و تکنیک های مناسب مانند اسکنر لوله و سیم برق ، می توانید سیم های معیوب را بدون آسیب رساندن به دیوارها ردیابی کنید. اگر لازم است سیم های داخل دیوارهای خود را پیدا کنید ، احتمالاً به دنبال راهی به جز خراب کردن دیوار برای جستجوی آنها می خواهید. بدون استفاده از تجهیزات مناسب فقط در یک تلاش بیهوده برای پیدا کردن سیم ها، دیوار خود را خراب می کنید. در عوض ، راه بهتری وجود دارد: با استفاده از ابزار اندازه گیری مناسب ، می توانید سیم کشی خود را بدون آسیب رساندن به دیوارها پیدا کرده یا آنها را ردیابی کنید.

ابزار سنجشی خودرو

قبل از اینکه به سراغ ابزار سنجشی خودرو برویم، بهتر است با مفهوم آن آشنا شویم. سنجش در اصل به معنای اندازه‌گیری است؛ حال این اندازه‌گیری می‌تواند در موارد مختلفی انجام شود. برای مثال فرآیندهای مانند طول، وزن، سرعت، جرم، کیفیت و… براساس ابزار اندازه گیری، بررسی و تحقیق قرار می‌گیرند و این ابزار اندازه گیری اطلاعاتی را به کاربر می‌دهد که می‌تواند براساس آنها مسائل و مشکلاتی را حل کند.

اندوسکوپ و بروسکوپ

 با بررسی اندوسکوپ و بروسکوپ در خدمت شما هستیم. اندوسکوپ یک وسیله صنعتی از ابزار اندازه گیری است که به عنوان یک مدل از دوربین‌ها و تجهیزات کاووشی و بازرسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و امکان بازدید داخلی تجهیزات، تأسیسات و ماشین آلات را برای کاربر فراهم می‌سازد.

اغلب این ابزار اندازه گیری دارای قابلیت فیلم‌برداری و عکاسی و همچنین بزرگنمایی اجزا تا چندین برابر هستند که بر همین اساس به کارشناس و کاربر این امکان را می‌دهد تا وضعیت دستگاه‌ها را بررسی و عیوب آنها را شناسایی کند تا با تحلیل مناسب از بروز خسارات مالی و حوادث بعدی جلوگیری شود.

بروسکوپ همان اندوسکوپ صنعتی و ابزار اندازه گیری است اما تفاوت‌هایی نیز با آن دارد. بروسکوپ وسیله‌ای مناسب برای بازدید داخلی تجهیزات، تأسیسات و ماشین آلات است. خرید ابزار اندازه گیری بروسکوپ مناسب تعمیرات اتومبیل، موتورخانه ساختمان، لوله‌های آب و گاز و… می‌باشد. این ابزار اندازه گیری با داشتن یک دوربین کابلی بسیار کوچک توانایی بازدید و شناسایی عیوب احتمالی دستگاه‌ها را دارد.

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری

ترازو

سیستم های توزین صنعتی طیف وسیعی از مقیاس های صنعتی است که استحکام و عملکرد بالا را با هم ترکیب می کند. ترازوی نوعی ابزار اندازه گیری است که در محیط های مرطوب و خشن مداوم مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا در معرض تمیز کردن منظم و مداوم هستند، این ترازو به فناوری های حفاظت خاصی نیاز دارند. آب و رطوبت در هنگام نفوذ به دستگاه می توانند به قطعات الکترونیکی آسیب وارد کنند، باعث خوردگی شوند و ممکن است منجر به وزن گیری نادرست یا خراب شدن آن شوند. علاوه بر این، باقی ماندن آب یا رطوبت در سطح تماس با محصول باعث افزایش پتانسیل آلودگی باکتری ها می شود. قرار گرفتن دستگاه در معرض گرد و غبار و رطوبت و نیاز مداوم آن به نظافت و حتی شستشو موجب شده تا سازندگان این نوع محصولات را با بدنه فولادی و حتی استیل ضد زنگ تولید نمایند.